تاثیر شاخص های اقتصادی بر دلار امریکا

تاثیر شاخص های اقتصادی بر دلار امریکا

سید محمود حسینی

سه شنبه ۲۶ آوریل، عمده شاخص هایی که در حوزه دلار منتشر شد مربوط به بخش مسکن بود. بخش مسکن یکی از بخش های مهم هر اقتصادی است.  افزایش قیمت مسکن می تواند اعتماد مصرف کننده را تقویت کند و منجر به افزایش هزینه های مصرف کننده شود که به نوبه خود می تواند منجر به افزایش توسعه اقتصادی و تورم شود. قرائت بالاتر از مقدار پیش بینی شده برای دلار آمریکا مطلوب تلقی می شود، در حالی که قرائت پایین تر منفی تلقی می شود.

 طبق آمار منتشر شده توسط آژانس مالی مسکن فدرال، بهای مسکن نسبت به ماه گذشته رشد دو درصدی داشته است. همچنین این آمار نسبت به ماه مشابه سال گذشته  رشد ۴/۱۹ درصد را تجربه کرده است. که هر دوی این ارقام بالاتر از مقدارهای پیش بینی شده بود.  البته باید در نظر گرفته شود که این رشد مربوط به خانه هایی نوساز نمی باشد و آمار مربوط به خانه های نوساز به صورت جداگانه منتشر می شود.

 شاخص فروش خانه جدید نشان دهنده تغییر ماهانه در فروش خانه های تازه ساخته شده در ایالات متحده در ماه گزارش شده نسبت به ماه قبل است و ارزش فروش خانه های جدید برای یک خانواده را اندازه گیری می کند. اغلب، چنین معامله ای با وام مسکن همراه است. فروش خانه نوساز در مقایسه با فروش خانه های غیرنوساز به عنوان یک شاخص پیشرو در نظر گرفته می شود. اقتصاددانان از این شاخص برای ارزیابی وضعیت بازار مسکن استفاده می کنند. رشد فروش مسکن نوساز حاکی از گسترش بازار املاک و رشد فعالیت اقتصادی ملی است. صاحبان سازمان های مالی از این شاخص برای پیش بینی حجم وام های رهنی کوتاه مدت استفاده می کنند. رشد این شاخص نیز می تواند تأثیر مثبتی بر قیمت دلار داشته باشد.

با توجه به توضیح فوق، آمار این بخش توسط اداره سرشماری ایالات متحده منتشر می شود که طبق آنچه دیروز منتشر کرد، حدود منفی هشت درصد بود که با مقدار تخمینی کارشناسان فاصله ۵/۷- درصدی داشت.

از دیگر شاخص های منتشر شده در حوزه دلار امریکا می توان به شاخص های مربوط به سفارش کالاهای سرمایه ای و بادوام اشاره کرد. آمار مربوط به این حوزه تغییرات آنچنانی را نشان نمی دادند و اعداد منتشر شده به گونه ای نبودند تغییر منفی در نرخ برابر دلار در مقابل سایر ارزها داشته باشد.

علیرغم این موارد طی دوهفته گذشته دلار در مقابل بسیاری از ارزهای عمده دنیا، روند صعودی به خود گرفته است. به طوری که پوند طی دو هفته گذشته حدود ۲/۳ درصد ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده است. همچنین یورو نیز به میزان یک و نیم درصد در مقابل دلار تضعیف شده و به نرخ برابری ۰۶/۱ سقوط کرده است. این شرایط در مقابل سایر جفت ارزهای اصلی مانند فرانک سوئیس هم صادق است و دلار امریکا به میزان ۸/۱ درصد در مقابل فرانک سوئیس تقویت شده است. با نگاه به شاخص دلار DX این صعود مشهود است که رشد ۵/۱ درصدی داشته است.

هرچند این تغییرات اعداد قابل توجهی نیستند و می توانند جز نوسانات روزانه بازار به حساب بیایند، اما بنظر نمی رسد که این روند به این زودی متوقف شود و احتمال ادامه دار بودن آن در ماه آتی نیز بسیار است و دلار به شرایط سال ۲۰۱۷ که قدرتمند نقطه دلار در بیست سال اخیر بوده است دست یابد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها