کتاب استراتژی فردی یک معامله گر

“Personal strategy of a trader “

نویسنده: سید محمود حسینی

این کتاب نحوه برنامه ریزی استراتژیک فردی را می آموزید، برنامه ریزی کلی و بلندمدت که تمام جنبه های مهم زندگی فرد را که فعالیت در بازارهای مالی را نیز شامل می شود. نگاه جزیی به مسائل بدون نگاه بلندمدت باعث عملکرد جزیره ای، صرف انرژی مضاعف و یا از دست دادن فرصت های ارزشمند در بخش های دیگر زندگی می شود که با برنامه ریزی استراتژیک هماهنگی در زندگی فرد ایجاد شده و هوشمندانه تلاش کرده و نتیجه معقول حداکثری را کسب می کند.

در ادامه مقدمه کتاب و فهرست آن را مشاهده می کنید.
این کتاب را می توانید از اینجا تهیه کنید.

مقدمه

جول بارکر می­گوید: «می­توانید و باید آینده خود را خود بیافرینید؛ زیرا اگر شما چنین نکنید، دیگری خواهد کرد.» شاید همین جمله برای مقدمه و شروع کافی باشد و بدون اتلاف وقت وارد میدان و اصل ماجرا شد. اما بهتر است به گفته ماندگار گوته شاعر آلمانی نیز اشاره کنیم که می­گوید: « هر آنچه را که می­توانید انجام دهید یا هرکاری را که آروزی انجامش را دارید، آغاز کنید. شجاعت در خود نبوغ و قدرت دارد، در حقیقت جادو می­کند.»

در این کتاب مرحله به مرحله و گام به گام فعالیت­های که لازم است شما انجام دهید تا به آنچه آرزویش را دارید برسید، با دقت و وسواس گفته شده است.

شاید موضوع برنامه­ ریزی برای شما آسان باشد ولی به احتمال زیاد برنامه ریزی استراتژیک فردی زیاد برای شما آشنا نباشد. به همین دلیل سعی کنید که با آرامش مطالب را بخوانید و تحلیل کنید. هرآنچه در این کتاب گفته شده است مانند آجرها و مصالحی است شما می­توانید با استفاده از آنها هر آنچه در ذهن دارید را طراحی و خلق کنید. اینکه چه چیزی و به چه بزرگی خواهید ساخت به خلاقیت، همت و دقت شما بستگی دارد. 

برنامه ­ریزی استراتژیک یک کار جامع است که تمام زندگی فرد را در بر می گیرد اما همانطور که در عنوان کتاب هم اسم معامله­ گر وجود دارد در جدولهای نمونه که در داخل متن برای درک بهتر و عینی گنجانده شده است، مثال معامله گری بیان شده تا هم با برنامه ریزی برای این زمینه خاص آشنا شوید و هم کلیت موضوع را که معامله ­گری زیر مجموعه آن است بهتر درک کنید. اگر معامله­ گر هم نیستید بازهم مشکلی وجود ندارد زیرا اصل مطالب برای یک فرد عادی که می­تواند معامله­ گر باشد یا نه، ارایه شده است. به عبارت دیگر، زمینه معامله­ گری در مثال ذکر شده است تا هم با روند برنامه ­ریزی برای زمینه معامله­ گری آشنا شوید و هم بتوانید برای سایر زمینه­ ها نیز به همان ترتیب برنامه­ ریزی کنید.

بخش های استراتژی فردی یک معامله گر

این کتاب در سه بخش ارایه شده است. بخش اول مباحث نظری و ادبیات استراتژی فردی است. بخش دوم مربوط به تدوین و تنظیم برنامه است. این بخش شامل پنج مرحله می باشد که هر مرحله دارای گام­های مشخص بوده و هر گام نیز فعالیت های خاص خود را دارد که به ترتیب انجام، ذکر شده اند. بخش سوم نیز مربوط به اجرا برنامه می­باشد که چطور وارد اجرا شده و چگونه از موانع عبور نماییم و کار خود را ارزیابی کنیم.

 در ابتدای هر بخش توضیح مختصر از آن بخش ارایه شده و در آغاز هر فصل نیز هدف آن فصل بیان شده است تا از همین ابتدا به هدفمند بودن عادت کنید که قرار است با مطالعه فصل به چه چیزی برسید. در پایان نیز جدول­های مربوط به هر مرحله، گام و فعالیت­ها ترسیم شده تا برنامه خود را به ترتیب در انها وارد کنید و سند برنامه استراتژیک خود را خلق کنید.

چگونه از این کتاب استفاده کنید:

بهتر است که شما در ابتدا بخش اول را مطالعه کنید و با مطالب گنجانده شده در آن آشنا شوید. بخش دوم مربوط به پنج مرحله تدوین است که می توانید تا انتها مطالعه کرده و سپس از ابتدا با مطالعه دوباره، گام به گام با کمک جدول­های پایانی جلو بروید. پس از آن وارد بخش اجرا شده و به همان منوال ادامه دهید. یا اینکه کل کتاب را مطالعه کرده و سپس مطابق جدولهای گنجانده شده در آخر کتاب سند برنامه استراتژیک خود را خلق، اجرا و ارزیابی نمایید.

فراموش نکنید که بهترین راه پیش بینی آینده ساختن آن است.

در پایان از تمامی عزیزانی که در تهیه این کتاب بنده را از  لطف و یاری خود بهرمند ساختند تشکر و قدردانی می­کنم.

فهرست

مقدمه
بخش اول
فصل اول: تعریف
فصل دوم: تاریخچه‌ی راهبرد
فصل سوم: راهبرد فردی
فصل چهارم: لزوم برنامه ریزی راهبردی و اهداف و مزایای آن
فصل پنجم: ویژگی‌های یک برنامه‌ی راهبردی فردی
فصل ششم: ویژگی یک استراتژیست
فصل هفتم: برآوردی از گذشته

بخش دوم
فصل هشتم: مرحله شروع
فصل نهم: تحلیل و ارزیابی وضعیت موجود
فصل دهم: جمع بندی و تصمیم گیری
فصل یازدهم: هدف‌گذاری برنامه ریزی کوتاه مدت و بودجه و..
فصل دوازدهم: ارزیابی برنامه راهبردی

بخش سوم
فصل سیزدهم: آمادگی برای اجرا
فصل چهاردهم: اجرا
فصل پانزدهم: موانع اجرا و عبور از آن‌ها
فصل شانزدهم: ارزیابی اجرا
کاربرگ‌ها

این کتاب را از اینجا می توانید تهیه کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها