نگاهی به شرایط تجاری اروپا و امریکای شمالی

نگاهی به شرایط تجاری اروپا و امریکای شمالی

سید محمود حسینی

منتشر شده در روزنامه اقتصادی تعادل

در خصوص مهمترین اخبار سی و یک فرودین ۱۴۰۱ مصادف با ۲۰ آوریل ۲۰۲۲، می توان به تراز تجاری اتحادیه اروپا و شرایط تولیدات صنعتی در قاره سبز اشاره کرد. همچنین اخبار مربوط به بخش مسکن کانادا و ایالات متحده از اخباری بود که منتشر و مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

در حالیکه اتحادیه اروپا از لحاظ سیاسی درگیر بحران حمله نظامی روسیه به اکراین می باشد و روزهای سختی را سپری می کند، اخبار مربوط به حوزه تجارت نیز اوضاع مساعدی را نشان نمی دهند. طبق گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا، تراز تجاری این قاره منفی ۴/۹ میلیارد یورو بود. این عدد به میزان یک میلیارد یورو از پیش بینی های کارشناسان که تراز تجاری منفی ۴/۸ میلیارد یورو را تخمین زده بودند منفی تر بود.

نکته دیگر اینکه، این کسری تجاری نسبت به دوره مشابه قبل ۷/۱ میلیارد یورو بیشتر شده است. تراز تجاری تغییر بین صادرات و واردات در منطقه یورو را در یک دوره انتخاب شده نشان می دهد. اقتصاددانان از تراز تجاری برای ارزیابی ساختار جریان های تجاری بین کشورها استفاده می کنند. ابتدا تراز تجاری برای تک تک کشورهای عضو منطقه یورو محاسبه می شود و سپس ترازها در یک رقم واحد جمع آوری می شوند.

همزمان با شاخص تراز تجاری، آمار مربوط به میزان تولیدات صنعتی نیز منتشر شد. اتحادیه اروپا در مقایسه با ماه قبل میلادی که رشد صفر درصدی داشته، این بار رشد ۷/۰درصدی را تجربه کرده است. این رقم ۲/۰ درصد بیشتر از تخمین ها بود. این شاخص همچنین نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۲% را تجربه کرده است. ارقام نشان می دهد که اروپا در ماه فوریه پارسال کاهش ۳/۱-% داشته است و تفاوت ۳/۳% رقم خوبی می تواند باشد.

در حوزه امریکای شمالی، اخبار مسکن در کانادا و امریکا و از خبرهایی بود که دیروز منتشر شد. طبق آنچه اداره آمار کانادا منتشر کرده است شاخص قیمت مسکن جدید کانادا (NHPI) که تغییر قیمت فروش خانه های نوساز را در ماه گزارش شده نسبت به ماه قبل نشان می دهد، رشد اندکی نسبت به ماه قبل داشته است. در ماه فوریه این شاخص ۱/۱ % بوده که با افزایش یک دهم درصدی به ۲/۱% رسیده هرچند ۵/۰ درصد بهتر از پیش بینی ها بود.

شاخص خانه های فروخته شده در ایالات متحده نیز از بهبود شرایط خبر می دهد هرچند بسیار کمتر از مقدار پیش بینی کارشناسان بوده است. شاخص خانه های فروخته شده در امریکا میزان خانه های به فروش رفته منعکس کننده تغییرات تعداد فروش مسکن غیرنوساز برای ماه معین نسبت به ماه قبل است. این محاسبات فقط شامل معاملات بسته برای فروش خانه های تک خانواری، آپارتمان ها، کانکس ها و تعاونی های موجود می باشد. این گزارش که توسط انجمن ملی مشاوران املاک ایالات متحده منتشر می شود، کاهش ۷/۲-% را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل خود که رقم ۲/۷-% داشته نزول کمتری داشته است. اما با تخمین کارشناسان که رقم ۶/۰-% را پیش بینی کرده بودند فاصله داشت.

 
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها