کج دار و مریز شاخص های جهان با افول کرونا

نگاهی به اقتصاد جهان

سید محمود حسینی

منتشر شده در روزنامه اقتصادی تعادل

روز سه شنبه دوازدهم آوریل با خبر حوزه گردشگری نیوزلند آغاز شد.  داده‌های سالیانه ورود بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که تعداد بازدیدکنندگان خارجی که برای اقامت کوتاه‌مدت به نیوزیلند می‌آیند نسبت به ماه مشابه سال گذشته و همچنین ماه پیش سال جاری چه میزان تغییر کرده است. گردشگری سهم مهمی در اقتصاد نیوزلند دارد، بنابراین خوانش بالاتر برای دلار نیوزیلند مثبت تلقی می شود. آمار منتشر شده مربوط به ژانویه ۲۰۲۲ بود.علیرغم تخمین ها که رشد ۱۴۵ درصدی ورود گردشگران را نسبت ماه ژانویه ۲۰۲۱، این رقم به منفی یک درصد رسید. هرچند نسبت به ماه پیش خود یعنی دسامبر ۲۰۲۱ با رشد ۳۰% (پنج درصد بیش از پیش بینی) مواجه بوده است. شاید بتوان این کاهش را به قرنطیه شدن چندین شهر چین مربوط دانست.

اما در همسایگی نیوزلند، استرالیا خبر از بهبود شرایط کسب و کار و همچنین افزایش اعتماد تجاری داد. شاخص اعتماد تجاری بر اساس نظرسنجی تجاری شرکت های استرالیایی است که توسط بانک ملی استرالیا انجام می شود.  این شاخص نشان دهنده انتظارات مشاغل در مورد شرایط کسب و کار برای ۳ ماه آینده است. اعداد منتشر شده این شاخص ۱۶ بود، دوبرابر عدد تخمین زده و ۳ واحد بیش از ماه پیش.

بانک مرکزی ژاپن (BoJ) نیز امروز اخبار مثبتی منتشر کرد. شاخص اول مربوط به میزان وام بانکی اعطایی بانک مرکزی ژاپن بود. این شاخص پویایی تمام وام های معوق بانک های ژاپنی را در ماه جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می دهد. بانک ژاپن نرخ بهره منفی را تعیین کرده است، به این معنی که نرخ ها زیر صفر هستند. این یک سیاست پولی غیر سنتی است که برای تحریک اقتصاد استفاده می شود. عدد اعلام شده نیم درصد بود که ۲/۰ درصد بالاتراز پیش بینی ها بود.  عدد شاخص بالاتر از مقدار پیش بینی شده ممکن است تأثیر مثبتی بر ین ژاپن داشته باشد. افزایش حجم وام به بهبود احساسات تجاری و افزایش سرمایه گذاری اشاره دارد. با این حال، ین ژاپن بیشتر از شاخص های داخلی متاثر از شاخص های خارجی است.

هند دومین کشور پرجمعیت جهان و اقتصاد نوظهور در حوزه تولید با اخبار منفی مواجه بود. به طوری که در بخش تولیدات صنایع سنگین حدود ۳% کمتر از میزان انتظارات بود. همچنین در بخش تولید سایر صنایع با اینکه رشد ۱۱درصدی برای آن، با رقم ۰۸/۰ % مواجه شد. رقمی که نسبت به ماه پیش میلادی نیز دچار افت ۰۳/۰ درصدی بود است. علیرغم این کاهش ها، در بخش قیمت مواد غذایی رشد ۷ و نیم داشته و همچین شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) نیز رشد حدود یک درصدی داشته است. این شاخص ممکن است بر نرخ بهره، مشوق های مالیاتی، دستمزدها و مزایای دولت تأثیر بگذارد. به عنوان معیاری برای سنجش تورم، CPI ممکن است تأثیر زیادی بر ارزش روپیه هند داشته باشد. رشد آن را می توان برای مظنه INR مثبت دانست.

در قاره سبز، همزمان با بحث انتخابات فرانسه، تراز تجاری این کشور نیز منتشر شد. طبق عدد منتشر شده فرانسه در فوریه ۲۰۲۲ با کسری تجاری ۱۰ میلیارد یورویی مواجه بوده است. شرایط برای آلمان، قوی ترین اقتصاد اروپا، کمی متفاوت بود. شاخص احساسات نسبت به شرایط اقتصادی که توسط موسسه پژوهش اقتصادی اروپا ZEW انجام می شود، یکی از مواردی است که مورد توجه اقتصادانان و سرویس های اطلاع رسانی مانند رویترز نیز قرار می گیرد. برای بدست آوردن عدد این شاخص، مهمترین شاخص های مالی بین المللی موضوع این نظرسنجی قرار می گیرند. مواردی مانند : نرخ تورم، نرخ بهره، شاخص سهام، نرخ ارز و قیمت نفت. کارشناسان بازار مالی در پاسخ های خود تنها باید برآوردهای کیفی از روندها با توجه به جهت تغییر ارائه دهند. این بدان معناست که آنها صرفاً ارزیابی می کنند که آیا به نظر آنها، مثلاً نرخ بهره بلندمدت افزایش (+)، کاهش (-) یا کم و بیش ثابت (=) در ۶ ماه آینده برای شاخص های وضعیت خواهد بود یا خیر. این یک شاخص پیشرو برای سلامت اقتصادی است – سرمایه گذاران و تحلیلگران به دلیل شغل خود بسیار مطلع هستند و تغییرات در احساسات آنها می تواند یک سیگنال اولیه از فعالیت های اقتصادی آینده باشد.

عدد منتشر شده برای شاخص احساسات اقتصادی آلمان ۴۱- بود. هرچند عدد زیر صفر نشان از بد بینی دارد اما عدد بدست آماده ۷ واحد بهتر از تخمین های انجام شده بود. هرچند نظرسنجی ZEW از نظر تاریخی بر اقتصاد آلمان متمرکز است و آلمان تمایل دارد اقتصاد منطقه یورو را رهبری کند، بنابراین چشم انداز کلی ناشی از این شاخص منطقه یورو را تحت الشعاع داده های آلمانی منتشر شده قرار می دهد. البته این شاخص برای اقصاد کل اروپا نیز منتشر می شود که در آخرین عدد منتشر شده برای ماه قبل میلادی این عدد ۴۳- بود که ۳ واحد بهتر از مقدار پیش بینی بود.  این شاخص نشان دهنده احساسات سرمایه گذاران صنعتی در حوزه یورو است. رشد شاخص به معنای انتظارات مطلوب است و امکان پیش بینی رشد سرمایه گذاری های  در اقتصاد منطقه یورو را فراهم می کند. همچنین ممکن است بر قیمت یورو تأثیر مثبت بگذارد.

در ایالات متحده، شاخص درآمد واقعی نشان از کاهش میزان درآمد امریکایی ها که در ماه فوریه با کاهش نیم درصدی درآمد واقعی مواجه بودند، در ماه مارس این کاهش به ۱/۱% درصد رسیده است. درآمد واقعی (ماهانه) نشان دهنده تغییرات درآمد واقعی جمعیت در ماه معین نسبت به ماه قبل است. این محاسبه شامل دستمزد، پاداش و سایر درآمدها منهای پرداخت های اجباری (عمدتاً مالیات) می شود. بنابراین، درآمد واقعی منعکس کننده قدرت خرید واقعی جمعیت است.

از طرف دیگر، شاخص قیمت های مصرف کننده اعم از شاخص قیمت اصلی (که غذا و انرژی را به دلیل نوسانات از محاسبه حذف می کند) و همچنین سایر شاخص های قیمت مصرف کننده با رشد مواجه بوده اند. البته به دلیل اینکه در حوزه دلار انتقاداتی به این شاخص وجود دارد تاثیر آن متوسط بر روی دلار ارزیابی می شود.

 
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها