از کسری تجاری بریتانیا تا تورم و خلق پول در چین

سید محمود حسینی

منتشر شده در روزنامه اقتصادی تعادل

در نگاهی اجمالی به شاخص های اقتصادی دنیا، عمده اخبار منتشر شده در روز دوشنبه یازدهم آوریل مربوط به حوزه های پوند استرلینگ انگلستان و یوان چین بود.

در حوزه پوند، اعداد منتشر شده نشان از کسری تجاری انگلستان داشت. تراز تجاری انگلیس ماه گذشته میلادی (مارس) به میزان ۵/۲۰ میلیارد پوند منفی بوده است که این رقم ۵۰۰ میلیون پوند بیش از مقدار پیش بینی بوده است. به عبارتی انتظار کارشناسان برای کاهش این رقم درست از آب درنیامده است هرچند نسبت به ماه پیش از خود حدود ۶ میلیارد پوند تراز تجاری انگلستان بهتر شده است.

اگر تراز تجاری این کشور را به  کشورهای عضو و غیر اتحادیه اروپا تفکیک کنیم، تراز تجاری انگلیس با کشورهای خارج از حوزه یورو حدود ۱۲ میلیارد پوند منفی می باشد و انگلیس به میزان ذکر شده واراتش بیشتر از صادراتش به اتحادیه اروپا بوده است. با این حساب، انگلستان بیش از ۸ میلیارد پوند در تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا منفی است.

تراز تجاری تغییر بین صادرات و واردات ملی را در یک دوره انتخاب شده نشان می دهد. اقتصاددانان از تراز تجاری برای ارزیابی ساختار جریان های تجاری بین کشورها استفاده می کنند. کسری تجاری زمانی شکل می گیرد که کالاها و خدمات بیشتری نسبت به صادرات وارد شود. برای کشورهای با اقتصاد بسیار توسعه یافته، مانند بریتانیا، به این معنی است که تولید نیروی کار به خارج از کشور منتقل می شود، بنابراین تورم مهار می شود و استاندارد زندگی بالا حفظ می شود. کسری تجاری در این موارد با روش های دیگر تعامل اقتصادی، به عنوان مثال با انتشار اسناد بدهی پوشش داده می شود

در نگاه به شاخص های تولیدی انگلستان شرایط به این منوال است و تولیدات صنعتی (صنایع سنگین) حدود ۶/۰ درصد در مقایسه با ماه قبل منفی بوده است. اما این شاخص در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته رشد ۶/۱% را تجربه کرده است که ۲/۰ درصد بیش از مقدار پیش بینی شده است. این آمار در خصوص بخش تولیدات انبوه کارخانجات (کلیه کالاها) شرایط مشابهی را تجربه کرده است. شاخص تولیدات کالاهای غیرصنعتی ۴/۰-% بوده است هرچند انتظار می رفته است که این رقم منفی ۹/۰ درصد باشد و این عدد پنج دهم درصد بهتر از پیش بینی ها از آب درآمد. این شاخص نسبت به ماه مشابه سال گذشته اما بهبود ۶/۳درصدی داشته است که ۱/۱% بیش از مقدار پیش بینی شده است.

 در بخش خدمات حوزه پوند، با رشد ۸/۰ درصدی مواجه بوده است. اما مهمترین شاخص مربوط به تولید ناخالص ملی (GDP) است که رشدی ۱/۰% داشته و در مقایسه با ماه قبل که ۸/۰% بوده دچار افت محسوسی شده است.

با نگاه به نمودارهای ارزش پوند در مقابل دلار امریکا طی چهارماهه اول سال میلادی با کاهش ارزش ۳% مواجه بوده است اما در مقابل یورو دچار نوسان شده و کاهش قابل تاملی نداشته است. با این روند انتظار می رود که پوند ارزش خود را در مقابل دلار بیش از این دست بدهد و دلار بیشتر تقویت شود.

در حوزه یوان از اخبار قابل توجه می توان به مبلغ وام جدید بانک های چینی اشاره کرد که حدود ۱/۳ تریلیون یوان بوده است. که ۳/۱ تریلیون یوان بیش از مقدار تخمینی می باشد. آمار وام های جدید بانک خلق چین (PBC) ماهانه توسط رگولاتور چینی جمع آوری و منتشر می شود. این مقدار کل وام‌های جدید به یوان صادر شده توسط بانک‌های چینی به افراد و شرکت‌ها را در طول دوره معین مشخص می‌کند. حجم وام ها ارتباط نزدیکی با فعالیت مصرف کننده ملی دارد، بنابراین شاخص وام های جدید به دقت توسط تحلیلگران و اقتصاددانان رصد می شود. به طور کلی، رشد در میزان وام های جدید برای اقتصاد ملی مطلوب است، زیرا مصرف خصوصی (با وام های صادر شده به افراد) و توسعه شرکت (وام های تجاری) را افزایش می دهد. رشد میزان وام ها باعث افزایش حجم پول در گردش و تحریک توسعه اقتصادی می شود. بنابراین رشد شاخص اغلب برای یوان مثبت تلقی می شود.

از طرفی دیگر شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و شاخص قیمت تولید کننده (PPI) در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته میلادی به ترتیب رشدهای ۵/۱ و ۳/۸ درصدی داشته اند. هرچند شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به ماه پیش تغییری نداشته است.

شاخص قیمت مصرف کننده چین (CPI) سالانه نشان دهنده تغییر در سطح قیمت کالاها و خدمات مصرفی از دیدگاه خانوارها، در ماه معین نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این اندیکاتور بازتابی جامع از سطوح قیمت را ارائه می دهد. شاخص قیمت مصرف کننده یکی از شاخص های اقتصادی کلیدی است که برای اندازه گیری تورم ملی استفاده می شود. این شاخص نشان می دهد که چگونه قیمت ها از دیدگاه مصرف کننده تغییر می کند. به عبارت دیگر، امکان برآورد تغییرات در هزینه های زندگی را فراهم می کند. این شاخص برای تعدیل دستمزدها و پرداخت های اجتماعی استفاده می شود. همچنین از CPI برای تعدیل ساختار مالیات بر درآمد و در محاسبه تولید ناخالص داخلی واقعی استفاده می شود. رشد CPI برای مظنه یوان مثبت تلقی می شود.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها