منطقه پرفشار بیت کوین

منطقه پرفشار بیت کوین

سیدمحمود حسینی

موضوعی که ذهن معامله گران این رمزارز پرطرفدار را می تواند مشغول کند این است که بعد از این رشد ۱۵هزار دلاری بیت کوین گام بعدی آن چیست. در مقاله قبلی با تحلیلی که روی بیت کوین داشتیم، دو سناریو برای آن مطرح شد که یا بیت کوین به سمت قیمت ۵۳۰۰۰ دلار رشد خواهد نمود یا در صورت عدم توان رشد به سمت ۳۲۰۰۰ دلار حرکت خواهد کرد. پس از حدود ۵ روز رشد خود را به نزدیک ۵۶۰۰۰ دلار رساند که ۴ روز است که در بازه ۲۰۰۰ دلاری بین ۵۴ تا ۵۶ هزار دلار نوسان می کند.

اگر نگاهی به گذشته بازار داشته باشیم، این ناحیه یعنی ۵۳ تا ۵۹ هزار دلار اصطلاحا ناحیه پرفشاری بوده است که هم در زمان رشد تاریخی و همچنین در نزول بعد از آن در این منطقه پرفشار توقفی داشته است. بی شک این منطقه قیمتی تا به امرزو از اهمیت ویژه ای برای بیت کوین برخوردار است زیرا اولین قله ای که در زمان رشد بی سابقه ایجاد کرد قیمت ۵۸ هزار دلار بود که پس از لمس این قیمت با ریزش ۱۵ هزار دلاری یک قله معتبری را ایجاد کرد. بعد از آنکه بالاترین قله را ایجاد کرد و نزول خود را شروع کرد، در رشد بعدی در همان قیمت متوقف شد و با آن شیرجه سریع به زیر ۳۰ هزار دلار رسید.  حال مسئله این است که آیا از منطقه می تواند عبور کند یا نه؟ اگر عبور کند ایستگاه بعدی آن کجاست؟ اگر نتواند عبور کند چه رخ خواهد داد؟

حتما به عنوان یک معامله گر می دانیم که بحث تحلیل فرای خرید و فروش است و تحلیل کردن به معنی این نیست که حتما باید دست به کار شویم. در واقع با تحلیل کردن قرار است به سناریوهای محتمل برسیم و این سناریوها را در ترکیب با سایر بخش های دانش معامله گری به خرید یا فروش تبدیل کنیم. البته تحلیل باید به ما کمک کند که درصدی از احتمال وقوع سناریوها نیز داشته باشیم برای همین موارد دیگری را نیز به ابزار تحلیل خودمان اضافه می کنیم که تا سناریوهایی دقیق تر داشته باشیم.

اگر نگاهی تکنیکال داشته باشیم می بینیم که بازار در حال تشکیل الگوی گوه که یک الگوی برگشتی است. تا بحال بیشتر الگوهای گوه ای بیت کوین تشکیل داده درست عمل کرده و باعث برگشت بازار شده است. از طرف دیگر بحث حجم مطرح است. اگر نگاهی به تاریخچه حجم معاملات بیت کوین داشته باشیم، کاهش حجم معاملات کاملا محسوس است که این نشان از ترس معامله گران دارد. شاید به نظر برسد که کسانی که بیت کوین دارند امید به افزایش قیمت دارند و قصد فروش ندارند. هرچند این در ظاهر علامت خوبی است اما در واقع اگر ترسی که دارند بازار را وارد فاز روانی بکند و قیمت نتواند از این سد عبور کند، باعث خواهد شد فروش پرفشاری ایجاد شود قیمت با سرعت بیشتری ریزش نماید به طوری که به کمتر از آخرین کف خود یعنی ۲۹هزار دلار ریزش نماید. اگر ترس خریداران که باعث کاهش محسوس حجم شده است را در نظر بگیریم، باید هر لحظه در انتظار ریزش قیمت باشیم. با این توصیف حجم نشان می دهد که تمایل بازار به ریزش قیمت است. اما سناریو دوم این است که بازار از این سد عبور کند و به رشد خود ادامه دهد. در این صورت باید منتظر قیمت در حوالی سقف های قبلی آن باشیم.

سوالی که مطرح می شود این است که کدام یکی از این سناریو ها محتمل تر است. شرایط فعلی رفتار معامله گران بیشتر متمایل به ریزش است و بازار در فاز ترس به سر می برد. اما آن چیزی که باعث خواهد شد این ترس بشکند عوامل فاندامنتال یا ورود سرمایه به بازار بیت کوین خواهد بود. اگر به صورت قابل توجهی سرمایه وارد بازار شود وبخش قابل توجهی از بیت کوین های فروشی را از بازار جمع کند می توان به رشد مقطعی امیدوار بود. ورود سرمایه باعث رشد ناگهانی شده و اما در ایستگاه بعدی حتما متوقف خواهد شد زیرا کسانی که می خواهند ذخیره سود داشته باشند قصد خروج را خواهند داشت. مسئله بعدی عوامل فاندامنتال مانند یک خبر مثبت در مورد بیت کوین است که امیدی بلند مدت به دارندگان و خریدران بیت کوین بدهد و ترس آنها را کمی تعدیل کند. اگر خبری از این دو نباشد باید منتظر ریزش مجدد بیت کوین باشیم.

منتشر شده در روزنامه اقتصادی تعادل

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها