بازی خطرناک بیت کوین

بازی خطرناک بیت کوین

سیدمحمود حسینی

از زمانی که پای معاملات مشتقه به بازار رمز ارزها باز شده است کوچکترین اخبار بر روی آن تاثیر می گذارد و باعث خنده و گریه بسیاری از معامله گران می شود. در روز جمعه نهم مهر( زمان نگاشتن این مقاله) ، بیت کوین ظرف ۱۰ دقیقه جهشی ۳۰۰۰ دلاری داشت که حدود ۲۷۰ میلیون دلار از سرمایه کسانی که موقعیت فروش داشتند را بر باد داد.

به گفته برخی تحلیل گران این اتفاق به دلیل کاهش در ارزش شاخص دلار (DXY) است که ناشی از بدتر شدن اوضاع بیکاری درامریکا برخلاف پیش بینی ها بود. از لحاظ ریاضی طبیعی است که کاهش ارز دلار باعث افزایش قیمت بیت کوین شود. زیرا قیمت بیت کوین بر پایه دلار در بازار عمدتا بیان و محاسبه می شود. به عبارتی دلاردر مخرج این کسر قرار دارد و با کاهش ارزش ارز مخرج، کسر بایستی برای حفظ ارزش سابق خود بزرگتر شود و آنهم با بزرگتر شدن صورت کسر اتفاق می افتد.

تصویر شاخص سبد دلار DXY

این موضوع از دو جنبه قابل توجه است. اول اینکه درگیر شدن سرمایه معامله گران در هر دو سوی حرکت بیت کوین، دست بازارسازان را برای این گونه حرکات بیش از پیش باز خواهد گذاشت. همانطور که در ریزش قبل بیت کوین حدود ۳ میلیارد دلار از پول معامله گران بازار آتی از بین رفت در این رشد هم ۲۷۰ میلیون دلار فقط در یک جهش ۳۰۰۰ دلاری سوخت شد. این نشان می دهد که عموم معامله گران این بازار از ضریب اهرمی بالایی استفاده می کنند که بر نوسانانی بودن بازار خواهد افزود.

موضوع دوم این است که واکنش بیت کوین به شاخص دلار چیزی که در گذشته کمتر دیده می شود نشان می دهد که ترکیب معامله گران آن عوض شده و پای بسیاری از کسانی که قبلا در بازارهای ارز یا بازارهای دیگر فعال بودن به بازار رمزارزها باز شده است و این نیز به دلیل اقبال روز افزون به بازار مشتقات و خدماتی است که کارگزاری های رمزارزها به این معامله گران می دهد است.  این موضوع نشان از تغییر در رفتار و شخصیت بازار رمزارزها دارد. موضوعی که کم کم خود را نشان می دهد. فارغ از این موضوع، وابسته شدن بیش از اندازه بیت کوین به شاخص هایی که قبلا همرفتی با آنها نداشت و یا موضوعات اقتصادی و سیاسی بیش از پیش آن را کمتر قابل بررسی و اتکا خواهد کرد. مگر اینکه فعالان این بازار خود متوجه این موضوع بشوند و عقب نشینی نمایند.

تمام این مسائل باعث خواهد شد که بخش قابل توجهی از کسانی که بدون سابقه معامله گری وارد بازار رمزارزها شده بودند به دلیل نواسان های آن، به فکر خارج کردن سرمایه های خود باشند و این نیز در میان مدت تاثیرات خاص خود را بر روی بازار خواهد داشت.

 در زمان نوشتن این مقاله قیمت بیت کوین حدود ۴۷۵۰۰ دلار بود که حدود ۳۸۰ دلاراز سقف امروز خود پایین آمده بود. اگر بر اساس تحلیل تکنیکال نگاهی به آن بیندازیم بیت کوین در قیمت ۴۲۷۰۰ دلار از الگوی گوه ای که در آن گیر کرده بود به سمت بالا خارج شد و خود را به خط بالای کانال رساند.

چارت بیت کوین و الگوی گوه و کانال

حال باید منتظر ماند که بیت کوین با این مقاومت چه خواهد کرد. اگر بتواند از سد آن عبور کند به احتمال زیاد مقصد بعدی آن حدود ۵۶۰۰۰ دلار خواهد بود و اگر نتواند از سد آن عبور کند بهتر است منتظر بیت کوین در قیمت حدودی ۳۲۰۰۰ باشیم. فارغ از اینکه این حرکت ها هم رخ بدهد یا نه، به نظر نمی رسد که بیت کوین آن رفتار قبلی خود را داشته باشد و باید منتظر رفتارهای آشوب زده از آن باشیم.

چاپ شده در روزنامه اقتصادی تعادل

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها