مهم‌ترین اصل در معامله‌گری تسلط بر خود است. این اصل می‌تواند هنر معامله‌گری را به فرد آموخته، موفقیت او را تضمین کند و جایگاه معامله‌گر را در تلاطم‌ها محکم کند. تسلط بر خود ناشی از اعتمادبه‌نفس، شناخت خود، به‌کارگیری استعدادها، مهارت‌ها و توانایی‌ها است.

به‌جرئت می‌توان گفت که برای موفقیت در بازار بورس، بازار سهام، ارز، رمز ارزها و به‌طورکلی تمام بازارهای مالی معامله‌گر چاره‌ای جز تسلط بر خود ندارد. او برای اینکه بتواند در بازار حضور موفق داشته باشد چیزی جز خودش نیست که بتواند بر آن تسلط داشته باشد. سرمایه معامله‌گر تا زمانی تحت سلطه اوست که وارد بازار نکرده باشد و با وارد کردن آن در بازار سرمایه خود را به نوسانات قیمتی بازار می‌سپارد. با بالا رفتن قیمت در چارت سود و سرمایه او افزایش می‌یابد و با پایین آمدنش کاهش می‌یابد. تسلط بر بازار هم یک توهم است.

معامله‌گر بازارهای مالی باید هنر خود را در صحنه بازار نشان دهد؛ صحنه‌ای که گاهی متلاطم و مواج است، گاهی آرام و رام. همان‌طور که گفته شد معامله‌گری یک هنر است و معامله‌گر بورس و بازارهای مالی زمانی می‌تواند هنر خود را به نمایش بگذارد که بر خود تسلط داشته باشد. همانند بازیگر حرفه‌ای که هرچقدر بر احساسات، کلام، حرکات بدن خودت مسلط‌تر باشد نقش‌آفرینی ماندگارتری از خود به یادگار می‌گذارد.

سرمایه‌گذار و معامله‌گر بازار سرمایه هم باید بیاموزد، بکار بگیرد، باور کند و با آن زندگی کند. در این صورت است که به یک هماهنگی با بازار می‌رسد و اصطلاحاً با بازار می‌رقصد، حرکاتی زیبا، دل‌نشین و هماهنگ. آنگاه معامله‌گر از فعالیت در بازار لذت خواهد برد و هر آنچه انجام دهد به موفقیت ختم خواهد شد.