هنر ترید و تحلیل

معامله‌گری بیش از آنکه یک علم باشد یک هنر است؛ مانند هنر نقاشی، موسیقی، بازیگری و هنر مدیریت. هنر بودن ترید به این معنی نیست که هیچ قاعده و قانونی ندارد، بلکه مانند سایر هنرها دارای قواعد و قوانین و اصول متعددی است که روش‌ها و سبک‌های زیادی دارد که بایستی تدریس و تحصیل شوند. نکته قابل‌تأمل این است، همان‌طور که می‌توان به یک هنرآموز نقاشی یا بازیگری  اصول و قواعد را آموخت، تکنیک‌ها و سبک‌ها را یاد داد، به او از پرسپکتیو و هماهنگی هندسی و تقارن گفت؛ به یک فردی که قصد معامله‌گری در انواع بازارهای مالی از جمله بورس، ارزهای دیجیتال، فارکس و… دارد نیز می‌توان یاد داد که تحلیل تکنیکال چیست و تحلیل فاندامنتال کدام است. چگونه امواج را بشمارد و یا کندل استیک‌ها را تشخیص دهد. چگونه میزان ریسک و حجم و معامله خود را محاسبه کند اما نمی‌توان معامله کردن را به او یاد داد. 

برای مثال، گرچه تمام کسانی که از دانشکده بازیگری فارغ‌التحصیل می‌شوند، در دانشگاه پشت یک میز می‌نشینند و تقریباً یک سری کتاب مشترک را مطالعه می‌کنند، اما روی سن جلوی دوربین تفاوت آن‌ها مشخص می‌شود. یکی می‌شود سیاهی‌لشکر و نقش‌های کوچک می گیرد و دیگری می‌شود چهره و هنرمند ماندگار. به همین شکل تفاوت معامله‌گران نیز پشت چارت بازار نمایان می‌شود. یکی بالا و پایین‌های زیادی را تجربه می‌کند و دیگری به موفقیت مستمر و مدام می‌رسد.

دلیل این موضوع را می‌توان این‌گونه بیان کرد که برخی مسائل را نمی‌توان آموخت، مانند صبر. به فرض نمی‌توان گفت که وقتی معامله‌گر منتظر است و اقدامی نمی‌کند خواه اینکه ورود به بازار باشد یا خروج از آن؛ آیا او به‌طور هوشمندانه صبوری می‌کند و یا اینکه به دلیل ترس، زیان گریزی و یا طمع سود بیشتر در حال تعلل است و دستش همراهی نمی‌کند. 

مسیر موفقیت نوین

درهرصورت، زمانی فرد می‌تواند به موفقیت مستمر در بازار برسد که دانش، علم و تجربه معامله‌گری را به هنر معامله گری تبدیل نماید و برای این اتفاق به مطالعه، کسب تجربه، راهنمای کاربلد و صبر و حوصله نیاز است.

برای اینکه از دانش معامله گری به هنر معامله گری برسیم بایستی به درک عمیقی در موضوعات مختلف برسیم. بتوانیم تحلیل را از ترید تفکیک کنیم. جایگاه روانشناسی معامله گری را به خوبی در بحث تحلیل و ترید درک نماییم. بدانیم که مدیریت سرمایه در ترید چه اهمیت و جایگاهی دارد و چگونه به تریدر کمک می کند که روان خود را بهتر مدیریت نماید و یک مدیر روان خوبی برای خود باشد. 

به عبارت دیگر، باید راه و مسیر درست را برای رسیدن به موفقیت مستمر در بازار و رسیدن به سود مستمر انتخاب شود. اگر این معامله گری در مسیر درست حرکت نکند، مطمئنا برای او تبعات بسیاری خواهد داشت.

مسیر نوین تکامل و موفقیت در معامله گری را از اینجا بخوانید.

تحلیل برای ترید، تحلیل ترید

به عنوان یک معامله گر فارغ از اینکه در فارکس، کریپتوکارنسی یا بورس تهران فعالیت می کنید حتما باید یاد بگیرید که چگونه بین تحلیل خود و تریدی که انجام می دهید تفکیک قائل شوید.

برای مشاهده ویدیو های از تحلیل تا ترید اینجا را کلیک کنید.

علاوه بر موارد فوق باید یاد بگیرید که چگونه تحلیل خود را به ترید و یک مجموعه از معامله های موفق در بازار تبدیل کنید. و مهمتر از همه باید یاد بگیرید که ترید خود را تحلیل نمایید. کاری که بسیاری از معامله گران موفق همیشه انجام می دهند. آنها تریدهای خود را همیشه تحلیل می کنند تا بدانند که در بازار پر نوسان رمز ارز و فارکس و یا بازار پنهان بورس کجا ایستاده اند.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها