چگونه یک تریدر موفق بشوم؟

چگونه یک تریدر موفق بشوم؟ سوال اساسی بسیاری از معامله گرانی است که مدتی را در بازارهای مالی فعال بوده اند. مهم نیست آنها در ارزهای دیجیتال، فارکس یا بورس ترید می کردند، همه به یک نتیجه واحد رسیده اند آن هم اینکه موفق نشده اند و آنچه اول در سر می پروراندند را به دست نیاورده اند.

بسیاری از آنها در ابتدا تصورشان این بوده که معامله گری در فارکس و ارزهای دیجیتال کاری ساده و آسان است. به راحتی با یک خرید و فروش می توان به سود و ثروت رسید. اما بعد از مدتی به این نتیجه می رسند که گرچه ترید کاری ساده است ولی آسان نیست و پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

عده ای ترید کردن را کنار می گذارند اما آنهایی که هنوز دوست دارند در بازار سرمایه، ارزدیجیتال و یا فارکس بمانند و ترید کنند، سوال ” چگونه یک تریدر موفق بشوم؟ ” ذهن شان را مشغول می کند. آنها به دنبال یافتن راهی برای ماندن و یک تریدر موفق بودن، هستند.

اما باید به این نکته توجه داشته باشند که به جای اینکه از خود بپرسند چگونه یک معامله گر موفق بشوم، باید بپرسند که “معامله گری را از کجا باید شروع کنم؟”

معامله گری در بازارهای مالی را از کجا شروع کنم؟

دلیل این که اول باید این سوال را از خود بپرسیم این است که باید بدانیم کجا هستیم. آیا در بازار مالی تازه کار هستیم؟ یا تجربه ناموفق داریم؟ و یا اینکه نه موفق بوده ایم و نه ناموفق؟

این سوال از این بابت دارای اهمیت است، دانستن اینکه کجا ایستاده ایم به ما می گوید که مسیر موفقیت در معامله گری مان به کدام سمت و جهت است. چقدر از آن فاصله داریم و برای گام نهادن در مسیر رشد و تکامل در معامله گری چه چیزهایی نیاز داریم.

مراحل تکامل یک معامله گر در گذشته

در گذشته که بسیاری از منابع در دسترس فعلی مربوط به آن زمان هستند، شرایط به گونه ای دیگر بود. شکل بازار سهام کاملا متفاوت بود. بازار فارکس عمومی نبود و معامله گران خرد نمی توانستند در آن خرید و فروش کنند. بازار ارزدیجیتال و رمزارزها هم اصلا وجود نداشت.

برای آن زمان و شرایط خاص مراحل خاصی ترسیم کرده بودند که کاملا مناسب آن زمان بود. اما الان شرایط به کل متفاوت شده است و لازم است که گام های نوین و جدید برای تریدر شدن ارایه شود.

از اینجا می توانید در مقاله تکامل در معامله گری مطالعه کنید.

گام ها نوین تریدر شدن

گام های نوین برای تریدر شدن و معامله گری در عصر حاضر، موضوعی است که چندان به آن پرداخته نشده است. در حال حاضر ترید کردن، تریدر شدن و یا معامله گری تبدیل به دغدغه بسیاری از ایرانی ها شده است و به عنوان یک راه فرار از بیکاری، کسب درآمد برای ساپورت اقتصادی در شرایط شدید تورم و داشتن یک مسیر روشن برای ساختن زندگی دلخواه قرار گرفته است.

اتفاقات اخیر در ارزهای دیجیتال و همچنین بورس نشان داد که معامله گری یک حرفه و کار ویژه ای است و نیاز به تخصص و مهارت بالا در ترید و معامله گری دارد. بسیاری از افراد بودند که با تصورات ساده انگارانه وارد بازارهای مالی و بازار سرمایه شدند اما دچار صدمات روحی و مالی شدند.

در مورد اصول اولیه تریدر شدن و معامله گری و مراحل ابتدایی آن به اندازه کافی مطلب در اینترنت و فضای مجازی بیان شده است. مطالبی که می تواند تب شدید تریدر شدن و معامله گری و کلا فعالیت در بازارهای مالی، سرمایه، فارکس، ارز دیجیتال و بورس را افزایش دهد؛ اما آن چیزی که این تب شدید را می تواند به یک موفقیت مستمر تبدیل کند داشتن یک دستورالعمل گام به گام برای ترید کردن و تریدر شدن حرفه ای است.

این مجموعه با اتکا به سالها تجربه و مطالعه و در همکاری با موسسات مطرح، روش نوینی برای معامله گری ابداع و ارایه می کند. تا ضمن آنکه مسیر موفقیت در ترید برای معامله گران هموار شود، آنها را در طی این مسیر و همچنین تکامل در معامله گری یاری کند.

در این روش نوین تریدر شدن، یک معامله گر باید از پنج خان یا همان زون (zone) عبور کند تا به قله موفقیت در معامله گری برسد. اگر معامله گری این مسیر را به خوبی طی کند و به موفقیت برسد، خواهد توانست که از موفقیت خود مراقبت کند و به عنوان یک تریدر موفق در قله موفقیت در معامله گری باقی بماند.

نقشه راه تریدر موفق
مسیر موفقیت در ترید تکامل در معامله گری

گذر از پنج منزلگاه (Zone) تکامل یک معامله گر برای رسیدن به موفقیت مستمر

پنج خان، پنج مرحله، پنج منطقه و یا پنج زون معامله گری(۵TradingZone) یا هر چه که نامیده شود، مراحلی است که باید یک معامله گر برای موفقیت در ترید باید طی کند. این مسیر تبدیل شدن به یک تریدر موفق و تکامل یافته در معامله گری شامل منزلگاه های زیر است:

۱- شروع معامله گری

۲- آموزش معامله گری

۳- تدوین استراتژی فردی و معامله گری

۴- پشتیبانی و بهبود مستمر

۵- تامین سرمایه
این پنج خانی است که یک معامله گر جویای موفقیت مستمر باید در آنها اقامت داشته باشد و مشکلات خود را حل کند و به منزلگاه بعد برود. در ادامه هر کدام از این زون ها تک به تک توضیح داده شده است. شاید در ابتدا کمی طولانی به نظر برسد اما برای تبدیل شده به یک تریدر موفق و دائمی کردن این موفقیت، ارزش طی این مسیر موفقیت را دارد.

معامله گری را از کجا شروع کنم شروع تریدری

شروع تریدری

برای هر کاری یک نقطه خاصی وجود دارد که باید از آنجا شروع کرد. معامله گری در بازارهای مالی از این دسته کارها می باشد که باید با دقت و مشورت اقدام به آن نمود. اگر این مرحله را به خوبی طی نکنیم تبدیل شده به یک تریدر موفق به راحتی حاصل نخواهد شد.

شاید این سوال پیش بیایید که شروع درست چه نقش و جایگاهی در تریدر موفق بودن دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت یک شروع درست بسیار مهم و اساسی است و باعث کاهش هزینه هایی می شود که تریدر برای حرکت به سمت موفقیت مستمر و حرفه ای شدن باید بپردازد. یک شروع خوب و اصولی باعث می شود که دو مشکل از سه مشکل اساسی معامله گران به بهترین شکل ممکن رفع شود.آموزش بازار ارزدیجیتال فارکس رمز ارزها و بورس

آموزش

آموزش اساس و شروع هر کاری است. در حوزه بازارهای مالی یک معامله گر که به دنبال موفقیت و کسب سود مستمر است باید به خوبی آموزش ببیند. بدون آموزش در واقع یک تریدر موفق شدن کاری بسیار دور از ذهن است.

تفاوتی که در سایر روشهای تربیت معامله گر با این روش دارد این است که در آنها آموزش اولین گام است اما در این روش آموزش گام دوم برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق است.

دلیل این امر واضح است، برای اینکه آموزشی برای فرد مفید باشد دو پیش شرط اساسی دارد:

پیش شرط اول مفید بودن آموزش

ذهن فردی که می خواهد به یک معامله گر موفق در بازار های مالی تبدیل شود باید آماده باشد. باید ذهن خود را از تمام افکار، اطلاعات و باورهای اشتباه در مورد بازار تخلیه و پاک کند. اگر این پیش شرط اول را رعایت نکند، تمام این داشته های ذهنی اشتباه او را در زمان معامله گری رها نخواهند کرد و به او صدمه خواهند زد و به این راحتی بدون آنکه خود بداند برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق تلاش خواهد کرد اما نتیجه نخواهد گرفت.

پیش شرط دوم مفید بودن آموزش

هر آموزشی دارای هزینه است، اعم از هزینه مالی، زمانی و انرژی. مهم نیست که شما برای فعالیت در بازار بورس، ارز دیجیتال یا فارکس آموزش می بینید. باید مسیر درست آموزش را طی کنید. مسیر صحیح آموزش شامل سه مرحله است:

یادگیری

درک و تثبیت

بکارگیری و توسعه

اگر سه مرحله فوق به ترتیب بالا طی نشود، بعد از مدتی معامله گر از آنچه آموخته بود منحرف خواهد شد. این موضوع بسیار دیده شده است که معامله گر چیزی را می آموزد ولی بعد از مدتها چیز دیگری را ترید می کند. این موضوع دست او را از یک تریدر موفق بودن کوتاه خواهد کرد.


در ادامه سه آموزش اساسی که یک معامله گر بازارهای مالی باید بیاموزد به اختصار گفته شده است.

آموزش روانشناسی معامله گر موفقیت در ترید

آموزش روانشناسی ترید

روانشناسی ترید اولین چیزی هست که یک معامله گر باید با آن آشنا شود. در روش های سنتی، آموزش روانشناسی ترید جایگاه ویژه خود را ندارد و عموما معامله گرانی که دچار شکست شده اند به منظور رفع مشکلات و معضلات خود به دنبال آن می روند.

اما بی شک یک معامله گری که تبدیل شدن به یک تریدر موفق را به صورت اصولی در سر دارد باید قبل از اینکه شروع به معامله گری نماید، حتما باید با برخی از مسائل و مشکلات ترید آشنا شود.

مشکلات روانشناسی معامله گری از آن دسته از مسائلی است تجربه آنها باعث می شود کار آموختن و اصلاح سخت شود. معامله گری که در مورد ترس و طمع و خطرات آن می داند ولی آن را تجربه نکرده است، بهتر می تواند آنها را مدیریت کند تا معامله گری که دچار آنها شده است.

به همین دلیل مارک داگلاس در کتاب Trading in the Zone در فصل سوم می گوید کسانی که مربیان خوب داشته اند عموما موفق می شوند. زیرا مربیان آنها به خوبی این خطرات را برای آنها ذکر کرده اند. این آموزش یک گام بزرگ برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق است.

آموزش مدیریت سرمایه موفقیت در ترید

آموزش مدیریت سرمایه

همانطور که یک جنگجو بدون سپر آسیب پذیر است، یک معامله گر هم بدون مدیریت سرمایه در مقابل موجودیت بزرگ و عظیمی به نام بازار فارکس، ارز دیجیتال یا بورس بی دفاع است و بی شک صدمه خواهد دید.

یک تریدر موفق حتما به خوبی مدیریت سرمایه را آموزش می بیند. آموزش روانشناسی معامله گر در ابتدا به او کمک می کند که درک درستی از اهمیت مدیریت سرمایه داشته باشد. درک صحیح از لزوم یک امر هم باعث می شود هم آن را به خوبی یاد بگیرد اما در اجرا اهتمام لازم را داشته باشد.

آموزش تحلیل بازار فارکس رمز ارز دیجیتال

آموزش تحلیل

آموزش تحلیل آخرین مرحله آموزش است. البته شاید طولانی ترین بخش هم باشد. معامله گر به خاطر آموزش روانشناسی معامله گری و مدیریت سرمایه، دیگر می داند که از تحلیل باید چه چیزهایی را یاد بگیرد.

بسیاری از معامله گران به دلیل عدم آگاهی از این موارد فقط تحلیل را یاد می گیرند و زمانی که وارد دنیای معامله گری در بازارهای مالی می شوند به دلیل ناهمخوانی آنچه آموخته اند و آنچه باید در ترید انجام دهند دچار مشکل می شوند.

پس از آموزش روانشناسی معامله گر، مدیریت سرمایه و تحلیل معامله گر یک گام دیگر از پنج گام برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق را با موفقیت به اتمام می رساند و آماده است تا به مرحله بعد برود.


استراتژی فردی و استراتژی ترید

تدوین استراتژی فردی و استراتژی معاملاتی

خان سوم از پنج منزلگاه تبدیل شدن به یک تریدر موفق مربوط به تدوین استراتژی فردی و استراتژی معاملاتی است. در زون اول معامله گر به عنوان یک فرد به بررسی افکار، باورها خود پرداخت در زون دوم مسیر موفقیت در معامله گری، هر آنچه برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق بود را آموخت.

در این مرحله او این مراحل را باهم تلفیق می کند. هم به صورت کلان برای خود استراتژی فردی تدوین می کند و هم سیستم معاملاتی و استراتژی ترید خود را تدوین می کند.بعد از این مرحله او علاوه بر کسب آمادگی در خان اول، آموزش و آماده کردن جعبه ابزار خود، نقشه راه موفقیت خود را نیز ترسیم می کند تا با آمادگی و با ابزار و امکانات لازم بر اساس نقشه صحیح گام در راه مسیر موفقیت مستمر بگذارد و به تکامل در معامله گری برسد.

با توجه با عبور از منزلگاه های طی شده تا این لحظه به نظر نمی رسد معامله گری که طبق اصول جلو آماده است تبدیل شدن به یک تریدر موفق برایش دور از دسترس باشد. بی شک او از هر معامله گر دیگری به موفقیت مستمر در بازارهای مالی نزدیک تر است.

پشتیبانی و بهبود مستمر ترید تا موفقیت در ترید

پشتیبانی از تریدر تا رسیدن به روند بهبود مستمر

هر چند پایه گذاری درست و مرتب برای موفقیت مستمر در معامله گری و طی کردن مسیر تکامل در معامله گری امری بسیار مهم است، با این حال، امکان اینکه یک معامله گر مبتدی بتواند تمام مشکلات و موضوعاتی که در بازار با آن مواجه خواهد شد را بیاموزد بسیار بعید است.

بنابر این، پشتیبانی از معامله گر تا تبدیل شدن به یک تریدر موفق یک کار واجب و ضروری است. او حتما با مواردی مواجه خواهد شد که قبلا ندیده است و تجربه نکرده است. لازم است او یک تمهیداتی برای این شرایط بیاندیشد.

مراقبت از موفقیت های بدست آمده، رفع موانع و توسعه و کاربردی کردن آموزش ها برای تبدیل شدن به یک معامله گری که به موفقیت مستمر رسیده است امری حیاتی است.

چرخه بالا منجر می شود که معامله گر وارد روند بهبود مستمر شود. بهبود مستمر باعث می گردد که او هر روز بهتر از دیروز باشد و بتواند موفقیت خود را حس کند. از این نقطه است که اعتماد به نفس یک تریدر موفق را کسب خواهد کرد.

البته به این معنی نیست همه چیز باب میل او خواهد بود. بلکه او همچنان با برخی مسائل مواجه خواهد شد اما اینکه در روند بهبود مستمر بودن و در مسیر موفقیت بودن باعث خواهد شد که او به راحتی بتواند آنها را رفع کند و از آنها درسهای لازم را بیاموزد.

تامین سرمایه ترید

تامین سرمایه برای ترید

آنچه تا به حال گفته شد مربوط می شود به خود فرد معامله گر. اما نقطه اتصال او به بازار فارکس، ارز دیجیتال و بورس میزان سرمایه اوست.

بنابراین، معامله گر دارای دو بخش دارایی است. یک دارایی ناملموس و یک دارایی ملموس.

دارایی ناملموس او شامل آن چیزهایی است که از خان اول تا چهارم بدست آورده است و دارایی ملموس او سرمایه ای است که در بازار وارد می کند.

اهمیت میزان سرمایه

میزان سرمایه ای که هر معامله گر وارد بازار می کند از چندین جنبه دارای اهمیت است. در واقع بازار معامله گر را به میزان سرمایه اش می شناسد و به همان میزان به او احترام می گذارد. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره شده است:

سرمایه ای که بتواند ضرر آن را تحمل کند

حتما باید به این نکته توجه شود میزان سرمایه ای که وارد بازار می شود استرسی روی آن نباشد. در بسیاری موارد دیده شده است که معامله گران مبتدی سرمایه ای را از طریق فروش دارایی های ضروری مانند خانه ای که در آن ساکن هستند یا قرض کردن تامین می کنند.

دلیل خطا بودن این کار اینجاست که فشار روانی زیادی روی این سرمایه وجود دارد و باعث می شود که معامله گر به راحتی طعمه شود. این شرایط کاملا در منافات با شرایط یک تریدر موفق است.

سرمایه ای که سود آن کافی باشد

میزان سود معقول در بازار عدد مشخصی است و انتظار سودهای عجیب و معامله های بزرگ معمولا یک فریب بزرگ برای به دام انداختن معامله گران مبتدی است. معامله گری که می خواهد یک تریدر موفق باشد باید به اندازه ای سود کند که برای او کافی باشد و او بداند که در زمان مشخصی به اهداف اصلی خود خواهد رسید.

هرچند او در منطقه سوم مسیر موفقیت خود این مسائل را در استراتژی فردی حل نموده است اما معقول و متناسب نبودن سرمایه در گردش در بازار باعث می شود که معامله گر ریسک های نابجایی داشته باشد که کاملا در تضاد با اقدامات یک تریدر موفق است.

سرمایه ای که توان مدیریت آن را داشته باشد

معامله گر باید با میزان سرمایه ای شروع کند که توان مدیریت آن را از لحاظ روانی و مدیریت سرمایه داشته باشد. البته با فرض اینکه معامله گر تمام خان های این مسیر موفقیت در معامله گری را به درستی طی کرده است مشکلی نخواهد داشت.

زیرا او روان خود را آماده کرده و به خوبی آموزش دیده و افکار و ایده هایش را به نقشه راه تبدیل نموده است. در منطقه چهارم نیز با بهبود مستمری که داشته شرایط روانی خود را به خوبی برای مدیریت سرمایه های به اندازه کافی بزرگ رشد داده است. این معامله گر الان می تواند خود را در دسته تریدرهای موفق قرار دهد.
روش نوین ۵ منطقه معامله گری

تبدیل شدن به یک تریدر موفق و حرفه ای خواست و تلاش بسیاری از معامله گران است. این روش نوین حاصل سالها تجربه، مطالعه و تحقیق است. هرچند افراد زیادی هستند که خود توانسته اند به موفقیت مستمر در بازار برسند، اما انتقال موفقیت به دیگران کار بسیار سختی است.

در این روش سعی شده است که تمام جوانب سنجیده شود تا امکان رسیدن به موفقیت مستمر و تکامل در معامله گری به ساده ترین شکل ممکن بیان شود. این روش به تمام کسانی که می خواهند به یک تریدر موفق تبدیل شوند این امکان را می دهد.

این روش اختصاصی مجموعه فایو ترید زون بوده و هر گونه کپی برداری از آن بدون اجازه کتبی پیگرد قانونی دارد.

4 16 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها