بازارهای مالی

بازارهای مالی محل خرید و فروش ابزارهای مالی و مشتقات آنها است. بازارهای مالی شامل بازار سهام، بازار فارکس، بازار رمزارزها، بازار بدهی یا همان ارواق قرضه و مشتقات می شود.

تقسیم بندی بازارها

بازارهای مالی را می توان از لحاظ نوع ابزارمالی، نوع قرارداد، مکان بازار و سایر فاکتور ها به دسته بندی های مختلف تقسیم کرد. برای مثال بازار سهام، جز بازارهایی است که در آن مکان فیزیکی بازار کاملا مشخص است و نهاد مشخصی بر آن نظارت دارد. در مقابل بازار فارکس و اخیرا بازار ارزهای دیجیتال دارای مکان فیزیکی مشخصی نیستند و اصطلاحا به آنها (Over The Counter) OTC گفته می شود.

بازار سرمایه یا ودیعه

یک تقسیم بندی دیگر بر اساس نحوه محاسبه سرمایه فرد است. البته این تقسیم بندی را می توان براساس بازاری که ضریب اهرمی (Leverage) به دو دسته تقسیم کرد. بازاری که دارای ضریب اهرمی است و در آن محاسبات برپایه ودیعه (Margin) فرد محاسبه می شود و بازاری که ضریب اهرمی ندارد و بر پایه پولی (Equity)که نزد کارگزار دارد، محاسبه می شود.

تقسیم بندی بر اساس قرارداد

اینکه در یک بازار تحویل فوری (Spot)، قرارداد آتی (Future)، سلف (Forward)، یا اختیار معامله (options) خرید و فروش می شود می تواند یک تقسیم بندی دیگر هم باشد. برخی بازارها هم دارای محاسبه خاص خود می باشند.

برای مثال بازار فارکس، با اینکه مانند قراردادهای آتی ودیعه محور (Marginal Market) است اما محاسبه خاص خود را دارد. همچنین با اینکه جز دسته قیمت لحظه ای قابل دسته بندی است. با این حال گرچه قیمت آن در لحظه است اما تحویل در آن وجود ندارد.

برای مثال دیگر، بازار ارزهای دیجیتال، نیز به همین منوال هستند.

انواع بازار

دسته بندی بازارها

یک بازار می تواند همزمان در چندین دسته قرار گیرد یا به عبارت بهتر، از هر تقسیم بندی یک مورد خاص را به خود اختصاص داده باشد. برای مثال، بازار فارکس جز دسته بازارهای قیمت لحظه ای (Spot)، بدون مکان فیزیکی و ودیعه ای می باشد.

انواع بازارها

بازار فارکس

بازار فارکس بازاری است که در آن شرکت کنندگان می توانند خرید، فروش، پوشش ریسک (Hedge) و سفته بازی در مورد نرخ مبادله بین جفت ارزها را انجام دهند. بازار فارکس نقدشونده ترین بازار (liquid market) در جهان است، به دلیل اینکه پول نقد (cash) نقدشونده ترین دارایی ها است. در بازار فارکس روزانه بیش از ۶.۶ تریلیون دلار معاملات روزانه را انجام می دهد، که بیشتر از مجموع بازارهای آتی و سهام است. همانند بازارهای OTC، بازار فارکس نیز غیرمتمرکز است و متشکل از یک شبکه جهانی از رایانه ها و کارگزاران از سراسر جهان است. بازار فارکس متشکل از بانک ها، شرکت های تجاری، بانک های مرکزی، شرکت های مدیریت سرمایه گذاری، صندوق های تامینی و کارگزاران و سرمایه گذاران خرد فارکس است.

محاسبات بازار فارکس را از اینجا بخوانید.

سیدمحمود حسینی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها