رمزارز رمزآلود

رمزارز رمزآلود

سیدمحمود حسینی

رمرزارزها از همان ابتدا موضوع معمول و روز نبودند و حتی این روزها هم که همه جا از آنها صحبت می شود برای بسیاری پایه شکل گیری آنها کمی نامفهوم است. بسیاری افراد که به خرید و فروش رمزارزها می پردازند، از فناوری هایی که این رمزارزها بر پایه آنها بنا نهاده شده اند اطلاع دقیقی ندارند. برخی اشخاص فعال در آن شبکه های نقل و انتقال آنها را به خوبی نمی شناسند.  البته کار به جایی رسیده است که نیازی برای درک آنها حس نمی شود. حداکثر چیزی که در حال حاضر ضروری به نظر می رسد  سرمایه لازم برای خرید و فروش و ثبت نام در یک صرافی رمزارزها است. این آشفتگی تا جایی است که افراد زیادی با آنکه دانش لازم را در این حوزه ندارند فقط با اتکا به گفته هایی که درشبکه های مجازی منتشر می شود تصمیم می گیرند که چه بخرند و چه بفروشند.

تاریخچه رمز ارزها با آنکه به دهه ۸۰ میلادی برمی گردد اما در ذهن بسیاری تولد بیت کوین شروع رمزارزهاست. بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط فرد یا گروهی ناشناس که اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو را برای خود انتخاب کرده بودند، متولد شد. آنها پروژه بیت کوین را بصورت متن باز منتشر کردند. بااین حال تا سالها بیت کوین فقط بین گیمرها(Gamer) و کسانی که شب و روزشان در اینترنت می گذشت شناخته شده بود. به نظر می رسد در ابتدا هم هیچکدام از خوره های اینترنت تصور نمی کردند که روزی بیت کوین به بیش از ۶۰هزاردلار برسد. روز ۲۲ می سال ۲۰۱۰ که به روز پیتزا موسوم شده است، فردی با پرداخت ده هزار بیت کوین دوتا پیتزا برای خودش خریده بود و احتمالا در آن زمان از خرید خود هم بسیار شاد بوده است از خوردن آن لذت برده است.

زمانی که بیت کوین رشد خود را شروع کرد کم کم توجه دیگران را به خود جلب نمود. این شگفتی اول بود که برای اولین بار مردم به چیزی توجه کرده بودند که برخلاف روند تاریخی هیچ دولتی پشت آن نبود و یک تغییر عظیم گسسته رخ­داده بود که همین موضوع باعث اقبال افراد زیادی به بیت کوین شد.

 شگفتی دوم زمانی رخ داد که از نوامبر تا دسامبر ۲۰۱۷ یعنی حدود کمتر از دوماه، ۲۵۰۰درصد رشد داشت که این بار توجه خیلی ها، حتی کسانی که قبلا اسم بازارهای مالی را نشنیده بودند را به خود جلب کرد. اما ریزش شدید آن شوک بعدی بود. کسانی که در قیمت های بالا بیت کوین را خریده بودند برای دوسال در حسرت اشتباه خود بودند. بیت کوین به این نزول و ناامید کردن طرفدارنش تا مارس ۲۰۲۰ ادامه تا اینکه این بار با جهشی ۳ برابر بیشتر از بار قبل خود را به بالای ۶۴هزار دلار رسانید. این شوکی دیگر بر ذهن معامله گران و سرمایه گذارانش بود. برای برخی مثبت و برای برخی فاجعه بار.

به نظر می رسد زنجیره این شگفتی ها همچنان ادامه خواهد داشت و نهایتا منجر به تغییر ماهیت این رمزارز مادر خواهد شد. هرچند از ابتدا ماهیتی رمزآلود داشت اما اتفاقات اخیر آن را بیشتر رمزآلود کرده است. فاصله زمانی شوک هایی که وارد می کند کمتر شده و علاوه بر تلاطم قیمتی، شرایط نامطمینی را سپری می کند. موضوعات مختلفی مانند پذیریش یا ممنوعیتی که دولت ها اعمال می کنند. هک هایی که هر روز احتمال آنها بیشتر می شود، موضوع مصرف بالای انرژی که صدای طرفداران محیط زیست را درآورده است. روی آوردن باج افزارها به سمت این رمزارزها برای جابجایی پول و سایر اتفاقاتی که منشا آن بیت کوین است.  

اخیرا برخی کارگزاری ها قراردادهای مشقته مانند قرارداد آتی  رمزارزها را به کاربران خود ارایه می کنند که به کل ساختار و شکل بازار آن را تغییر داده است. این قراردادها به شدت در حال گسترش هستند و استقبال عجیبی از آنها شده است. به طوری که ارزش بازار مشتقات به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در روز رسیده است. طبق گزارش ها، در ریزش ۱۰ هزار دلاری بیت کوین در ۲۱ سپتامبر بیش از ۳میلیارد دلار پول اشخاصی که در قراردادهای اهرمی مانند قرارداد آتی معامله داشته اند از بین رفت که این موضوع در تاریخ بیت کوین بی سابقه بود.

تلاش دولتها برای نظارت بر معامله و نقل انتقال آنها موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه شود. چیزی که در ابتدا ادعا می شد که به دلیل نگهداری غیرمتمرکز، دست دولتها را از دنبال کردن نقل و انتقالات کوتاه کرده است و اکنون بسیاری از دولت ها مصمم به این کار هستند و خود از بازیگرانی اصلی این بازار شده اند.

بر ما پوشیده است که در روزها و ماه های آینده، این رمزارز چه شگفتی های دیگری در چنته برای سورپرایز کردن طرفداران و معامله گران خود دارد. اما آن چیزی که حتمی و واضح است تغییر ماهیت این رمزارز و به دنبال آن سایر رمزارزهاست و به نظر می رسد که باید منتظر باشیم که وارد فازی جدید شود. در واقع این تغییر سومین فاز تغییرات اوست. زمانی با یک دلار می شد چندین هزار بیت کوین خرید و زمانی یک بیت کوین ۶۴هزار دلار می ارزید. فاز سومی که منتظر آن باید بود هم از جنس همین شگفتی ها خواهد بود.

چاپ شده در روزنامه اقتصادی تعادل

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها